تحلیل کسب و کار

در حال حاضر در برخی از شرکت‌ها، تصور رایج این است که برای رفع مشکلات اجرایی یا موارد دیگر، با خرید یا سفارش ساخت نرم‌افزار بخشی از مسایل سازمان رفع می‌گردد. هر چند این تفکر را نمی‌توان به صورت کامل رد نمود، اما لازم است قبل یا حداقل همزمان با اینکار، به تجزیه و تحلیل کسب و کار یا مشکل پرداخت.

تحلیلگر کسب و کار یا Business analyst شخصی با  تجربه است که ضمن بررسی عوامل مختلف، مبادرت به کشف مشکل اصلی در سازمان نموده و بر مبنای مطالعه و تجزیه و تحلیل مستندات، فرآیندها، مصاحبه با ذینفعان و اهداف تعیین شده مدیران، راهکار پیشنهادی خود را به تصمیم گیرندان سازمان ارائه می‌نماید.

در برخی از سازمان‌ها انتظار آن است که وظیفه تحلیل کسب و کار را مدیر پروژه انجام دهد. البته این موضوع غیر عملی نیست، اما باید توجه داشته که این دو موضوع، دو تخصص کاملا متفاوت از یکدیگر می‌باشد.

همچنین برخی طراح سیستم نرم‌افزاری را همان تحلیلگر کسب و کار تلقی می‌نمایند. باز هم می‌توان اذعان نمود که این موضوع عملی است، اما هر یک از این افراد موارد تخصص‌های خاص خود را دارا می‌باشند.

معمولا تحلیلگران کسب و کار افرادی هستند که علاوه بر آشنایی با مفاهیم و ابزارهای تحلیل و طراحی، تجارب کاری قابل توجهی در حوزه‌های مختلف اعم از تکنولوژی و کسب و کارهای مختلف و متنوع داشته و می‌توانند مشاوران قابل اعتمادی برای مدیران ارشد و میانی سازمان‌ها تلقی شوند.

مدیران و کارشناسان باتجربه سام با کسب سال‌ها تجربه در کسب و کارهای مختلف، می‌توانند مشاوران و تحلیل گرانی قابل اعتماد برای مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها باشند.